Festiwal
Miasto Słowa
Pobierz Program Przygotowujemy dla Was kolejną edycję Miasta Słowa, ktora będzie towarzyszyć XVI Nagrodzie Literackiej GDYNIA. Poniżej przeczytacie o tym, co wydarzyło się w roku 2020.

Tegorocznaa edycja Miasta Słowa będzie wyjątkowa – obchodzimy 15-lecie Nagrody Literackiej GDYNIA. Z tej okazji program Festiwalu jest szczególnie bogaty, na czytelników czekają różnorodne wydarzenia: spotkania i panele dyskusyjne z udziałem nominowanych oraz zaproszonych pisarzy i pisarek, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i spotkania dla dzieci czy wystawa plakatu promującego czytelnictwo. Wyjątkowo dużo będzie też premier i nowości wydawniczych, gościć będziemy między innymi: Manuelę Gretkowską, Mikołaja Grynberga, Katarzynę Nosowską, Zygmunta Miłoszewskiego, Dorotą Masłowską, Marka Niedźwieckiego czy Martę Dymek. Najważniejszym koncertem festiwalu będzie występ zespołu Bisz/Radex.

Niemal wszystkie wydarzenia odbędą się na otwartej przestrzeni, znakomita ich większość zostanie zaprezentowana on-line w czasie rzeczywistym, wiele z nich będzie dostępnych również w wersji dla niesłyszących.

Wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/689667988249977

FESTIWAL MIASTO SŁOWA / NAGRODA LITERACKA GDYNIA 2020
24 - 30 sierpnia 2020

Tak tegoroczną sytuację komentował Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek:
„Wiele wydarzeń kulturalnych w tym roku zostało odwołanych, inne zostały przesunięte. Tęsknimy więc za żywym uczestnictwem w kulturze, za spotkaniem, pogłębioną rozmową. Mam nadzieję, że tegoroczny festiwal Miasto Słowa i Nagroda Literacka GDYNIA, przyznawana po raz piętnasty w jakimś stopniu zaspokoją ten głód i tę tęsknotę. Zapraszam wszystkich do uczestnictwa, fizycznego czy zdalnego, w przygotowanych przez nas tak licznych wydarzeniach, do spotkań ze znakomitymi pisarzami, muzykami, artystami. Do zobaczenia w Gdyni w ostatnim tygodniu sierpnia.”

I ten ostatni tydzień wakacji jest w tym roku rzeczywiście wypełniony literaturą, której towarzyszyć będą: muzyka, film, teatr i pokonkursowa wystawa grafik, warsztaty dla dzieci. Jak co roku, bardzo istotnymi elementami programu będą spotkania z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA, a w ostatni dzień festiwalu już z laureatami.

W tym roku wyjątkowo dużo będzie premier i nowości wydawniczych. Z zupełnie nowymi książkami do Gdyni przyjadą Manuela Gretkowska, Mikołaj Grynberg, Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Dorota Masłowska, Marek Niedźwiecki, Krzysztof Varga. Szczególną premierą tegorocznej edycji będzie książka Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku, która została przygotowana z okazji 15-lecia nagrody. Jest to pierwsza próba podsumowania tego, co w literaturze polskiej ostatnich dwóch dekad było najważniejsze.

Niezwykle ważne będą też spotkania, które bezpośrednio odnoszą się do niepokojów, lęków czy strachów naszych czasów. O nich rozmawiać będą Stefan Chwin, Mira Marcinów i Izabela Morska. Literacką odtrutką i oddechem będą: sobotnie spotkanie o podróżach z udziałem Manueli Gretkowskiej, Marty Stacewicz-Paixão, Weroniki Wawrzkowicz i Katarzyny Tubylewicz. A na deser rozmowa o jedzeniu, w towarzystwie Doroty Masłowskiej i autorki Jadłonomii – Marty Dymek.

Festiwalowi od kilku lat towarzyszy pasmo filmowe, które bezpośrednio nawiązuje do poruszanych w Mieście Słowa tematów. Kto przyjdzie na spotkanie z Markiem Niedźwieckim, musi zobaczyć My Generation. A ci, których interesuje Książka o śmieciach i spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim, z pewnością nie zawiodą się na filmie Zjedz to! - o tym, ile wyrzucamy żywności. Z kolei Manuela Gretkowska czy Katarzyna Nosowska mogłyby spokojnie zostać kolejnymi bohaterkami filmu Cała przyjemność po stronie kobiet. Film o Pilchu, od którego zaczniemy program filmowy, to nasze przypomnienie o wizycie pana Jerzego w Gdyni, całkiem niedawno, bo dwa lata temu.

Festiwal literacki nie może odbyć się bez bardzo dobrych propozycji muzycznych. Najważniejszym koncertem festiwalu będzie sobotni występ zespołu Bisz/Radex, który przygotował również oprawę muzyczną gali. Będą też wydarzenia literacko-muzyczne: autorska interpretacja nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia Marcina Mokrego - wierszy z tomu Świergot oraz fragmenty poematu Sromotny przegryw w wykonaniu autorki – Adriany Alksnin, w towarzystwie Brunona Jasieńskiego na perkusji.

Ze względu na obostrzenia sanitarne, uczestnictwo w gali wręczenia Nagrody Literackiej GDYNIA będzie w tym roku mocno ograniczone, dlatego organizatorzy zdecydowali się na transmisję tego wydarzenia na Placu Grunwaldzkim. Wygląda na to, że dzięki temu, w uroczystym wręczeniu gdyńskich kostek, będzie mogło uczestniczyć jeszcze więcej widzów niż zazwyczaj. Transmisja gali i wiele spotkań Festiwalu będzie dostępna również w internecie.

Festiwal literacki nie byłby festiwalem literackim, gdyby nie towarzyszyła mu księgarnia – w Mieście Słowa jest nią niezastąpiona gdyńska księgarnia Vademecum. Na jej stoisku, przez cały czas trwania festiwalu, kupić będzie można książki nominowanych i gości. Bez względu na listy bestsellerów, trendy, promocje i rabaty, Vademecum ma zawsze książki takie, na jakich na festiwalu najbardziej nam zależy – po prostu dobre. I takich książek, i takich lektur w tym roku państwu życzymy.

Niezmiennie, festiwalowi Miasto Słowa towarzyszą teksty publikowane na łamach Tygodnika Powszechnego, Dwutygodnika.com, Onetu i innych partnerów medialnych festiwalu. Część z nich dostępna jest już dziś. Zapraszamy do lektury.

Zapraszamy do bieżącego śledzenia naszych serwisów internetowych.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc!

Poniedziałek 24 sierpnia
17.30 Spotkanie z Aleksandrą Radomską wokół książki Mam wątpliwość. Prowadzenie Iwona Demska [P]
Plac Grunwaldzki / Muszla

18.30 Spotkanie z Jakubem Małeckim wokół książki Saturnin. Prowadzą: Barbara Klicka i Maciej Jakubowiak [P]
Plac Grunwaldzki / Muszla

20.00 Spotkanie z Mikołajem Łozińskim wokół książki Stramer. Prowadzenie Szymon Kloska
Plac Grunwaldzki / Muszla / streaming na fb NLG; yt gdyniakulturalna

21.00 Roma Gąsiorowska czyta Magdalenę Tulli i Zytę Oryszyn, laureatki Nagrody Literackiej GDYNIA Plac Grunwaldzki / Muszla

21.00 Spektakl Teatru Gdynia Główna: Potop. Pieśń o końcu świata, na motywach „Potopu” Salci Hałas. Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak, obsada: Ida Bocian, Małgorzata Polakowska, Jakub Kornacki
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

Wtorek 25 sierpnia
16.00 Misja Miasto Potwór na Mieście Słowa. Warsztaty z książką o przyjaznej przestrzeni miejskiej. Prowadzenie Joanna Guszta / [F]
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

17.00 Książki i strachy (1): spotkanie z Krzysztofem Vargą wokół Dzienników. Prowadzenie Monika Ochędowska [P]
Plac Grunwaldzki / Muszla

18.00 Ooodjazd! Warsztaty pop-up books z Anitą Graboś [F]
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

18.30 Książki i strachy (2): spotkanie ze Stefanem Chwinem. Prowadzenie Katarzyna Szalewska
Plac Grunwaldzki / Muszla / streaming na fb NLG; yt gdyniakulturalna

20.00 Książki i strachy (3): spotkanie z Izabelą Morską i Mirą Marcinów. Prowadzenie Monika Żółkoś
Plac Grunwaldzki / Muszla / streaming na fb NLG; yt gdyniakulturalna

21.00 Literatura i film: Film o Pilchu, reż. Adam Lewandowski
Gdyńskie Centrum Filmowe / kino plenerowe

Środa, 26 sierpnia
16.00 Śladem wilka. Tropienie wilków z Anną Maziuk. Warsztaty dla dzieci 9-12 lat [F]
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

17.30 PROZA spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA. Barbara Klicka, Dorota Kotas, Katarzyna Michalczak, Wojciech Nowicki, Radek Rak. Prowadzenie Maciej Jakubowiak
Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Warszawa / streaming na fb NLG; yt gdyniakulturalna

18.00 Spotkanie Pani Wieczorynka na żywo, czyli Agata Romaniuk dla dzieci [F]
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

19.00 PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA. Wawrzyniec Brzozowski, Leszek Engelking, Grzegorz Franczak, Beata Kubiak Ho-Chi, Piotr Sommer. Prowadzenie Marcin Sendecki
Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Warszawa / streaming na fb NLG; yt gdyniakulturalna

20.30 Czytają, grają i świergocą, inwazyjnie i melodyjnie: Marcin Mokry (głos) & Bartek Horyza (akordeon)  
Plac Grunwaldzki/Muszla

21.00 Literatura i film: My Generation, reż. David Batty
Gdyńskie Centrum Filmowe / kino plenerowe

Czwartek, 27 sierpnia
16.00 Nie tylko słowa. Warsztaty z Lilianą Fabisińską wokół książki Halo! Historia komunikowania się
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

17.30 ESEJ spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA. Michał Milczarek, Paweł Piotr Reszka, Agata Sikora, Paweł Sitkiewicz, Urszula Zajączkowska. Prowadzenie Piotr Kieżun
Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Warszawa / streaming na fb NLG; yt gdyniakulturalna

18.00 Sara Olszewska - Drzewo życzeń. Warsztaty dla dzieci
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

19.00 POEZJA spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA. Tomasz Bąk, Konrad Góra, Monika Lubińska, Marcin Mokry, Joanna Oparek. Prowadzenie Paulina Małochleb [NLG]
Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Warszawa / streaming na fb NLG; yt gdyniakulturalna

20.30 Premiera książki Sromotny przegryw / czytanie - Adrianna Alksnin / bęnienie - Bruno Jasieński [P]
Plac Grunwaldzki/Muszla

21.00 Literatura i film: Książę i dybuk., reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Gdyńskie Centrum Filmowe / kino plenerowe

Piątek, 28 sierpnia
16.00 Jak naprawić złamane serce? Warsztaty rzemieślnicze wokół książki Pracownia Aurory. Prowadzenie Roksana Jędrzejewska-Wróbel [F] Zapisy / promocja@bibliotekagdynia.pl
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

17.00 Spotkanie z Manuelą Gretkowską. Prowadzenie Justyna Sobolewska [P]
Plac Grunwaldzki/Muszla / streaming: fb NLG; yt gdyniakulturalna

18.00 spotkanie dla rodziców wokół książki "Mam na imię Jazz";
Prowadzenie: Edukatorzy z Fundacji Trans-Fuzja
Zapisy / promocja@bibliotekagdynia.pl
Gdyńskie Centrum Filmowe / Forum Studenckie

18.00 Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim wokół książki Kwestia ceny. Prowadzenie Michał Sowiński [P]
Plac Grunwaldzki/Muszla / streaming: fb NLG; yt gdyniakulturalna

19.00 Gala Nagrody Literackiej GDYNIA
Muzeum Emigracji/ streaming: Plac Grunwaldzki; fb NLG; yt gdyniakulturalna [N]

20.30 Piotr Zemła trio - koncert
Plac Grunwaldzki / Muszla

21.30 Literatura i film: Cała przyjemność po stronie kobiet., reż. Barbara Miller
Gdyńskie Centrum Filmowe / kino plenerowe

Sobota, 29 sierpnia
12.00 Literacki coming out, czyli leżakowanie z książką
Plac Grunwaldzki

14.00 Spotkanie z Markiem Niedźwieckim wokół książki Dyrdymarki. Prowadzenie Michał Nogaś [P]
Plac Grunwaldzki/Muszla / streaming: fb NLG; yt gdyniakulturalna

15.00 Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem wokół książki Poufne. Prowadzenie Marzena Bakowska [P]
Plac Grunwaldzki/Muszla / streaming: fb NLG; yt gdyniakulturalna

16.00 O szczęściu i przeżywaniu trudnych wydarzeń. Warsztaty wokół Duni z wydawnictwem Zakamarki [F]
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

16.00 Spotkanie z Manuelą Gretkowską, Martą Stacewicz-Paixão, Weroniką Wawrzkowicz, Katarzyną Tubylewicz, wokół książek Wenecja, Lizbona i Sztokholm. Prowadzenie Wojciech Szot
Plac Grunwaldzki/Muszla / streaming: fb NLG; yt gdyniakulturalna

18.00 Spotkanie z Dorotą Masłowską wokół książki Jak przejąć kontrolę nad światem 2. Prowadzenie Olga Drenda [P]
Plac Grunwaldzki/Muszla

18.00 Tylko bez całowania! Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke [F]
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

19.00 Spotkanie wokół książki Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku. Udział wezmą: Agata Bielik-Robson, Jerzy Jarniewicz, Eliza Kącka, Tomasz Swoboda. Prowadzą: Maciej Jakubowiak i Szymon Kloska [P]
Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Warszawa / streaming: Plac Grunwaldzki; fb NLG; yt gdyniakulturalna

21.00 Koncert: Bisz/Radex
Plac Grunwaldzki/Muszla

Niedziela, 30 sierpnia
7.00 Dzikie życie w Gdyni. Spacer przyrodniczy ze Stanisławem Łubieńskim
Start: Plac Grunwaldzki

10.00 Literacki coming out, czyli leżakowanie z książką oraz warsztaty literackie dla dzieci
Plac Grunwaldzki [F]

12.00 Warsztaty komiksowe z Łukaszem Kowalczukiem [F]
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

14.00 Spotkanie z Justyną Suchecką. Young Power. 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat. Prowadzenie Jan Modrzyński [F]
Gdyńskie Centrum Filmowe /patio

14.00 Spotkanie z Martą Dymek i Dorotą Masłowską wokół książki Jadłonomia po polsku. Prowadzenie Przemek Rydzewski [P]
Plac Grunwaldzki / Muszla / streaming: fb NLG; yt gdyniakulturalna

15.00 Spotkanie z Katarzyną Nosowską wokół książki Powrót z Bambuko. Prowadzenie Katarzyna Janowska [P]
Plac Grunwaldzki / Muszla / streaming: fb NLG; yt gdyniakulturalna


16.30 Spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim wokół Książki o śmieciach. Prowadzenie Przemek Rydzewski [P]
Plac Grunwaldzki / Muszla

17.30 Spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA. Prowadzenie Michał Nogaś
Gdyńskie Centrum Filmowe / sala Warszawa / streaming: Plac Grunwaldzki, fb NLG; yt gdyniakulturalna

19.00 Literatura i film: Zjedz to!, reż. Grant Baldwin
Gdyńskie Centrum Filmowe / kino plenerowe[P] spotkania premierowe książek
[F] wydarzenie dla dzieci i nie tylko
[N] spotkanie dla niesłyszących

Spotkania w piątek, sobotę, niedzielę będą odbywały się z symultanicznym tłumaczeniem na język migowy.

Organizacja: Miasto Gdynia

Partnerzy: Biblioteka Gdynia | Gdyńskie Centrum Kultury | Muzeum Emigracji w Gdyni | Muzeum Miasta Gdyni | Gdyńskie Centrum Filmowe | Akademickie Centrum Kultury UG - ACK Alternator | Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury | Tygodnik Powszechny | Dwutygodnik | Muszla Gdynia

Patroni medialni: Książki. Magazyn do czytania | Gazeta Wyborcza | Onet | Kultura Liberalna | booklips.pl | Lubimyczytac.pl | Wyborcza.pl Trójmiasto | Trojmiasto.pl | Kwartalnik Artystyczny Bliza
Nagrodzie Literackiej GDYNIA, po raz kolejny, towarzyszy festiwal Miasto Słowa, a podczas niego spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA, akcje miejskie, pokazy filmów i panele dyskusyjne z udziałem pisarzy i pisarek. Nagrodzie Literackiej GDYNIA, po raz kolejny, towarzyszy festiwal Miasto Słowa, a podczas niego spotkania z nominowanymi i laureatami Nagrody Literackiej GDYNIA, akcje miejskie, pokazy filmów i panele dyskusyjne z udziałem pisarzy i pisarek.