WARSZTATY "GDYNIA pisze"

WARSZTATY "GDYNIA pisze"

WARSZTATY DLA BLOGERÓW I KRYTYKÓW

https://www.facebook.com/events/351849648580594

Nagroda Literacka GDYNIA traktuje reportaż literacki jako istotny rodzaj literatury, wpisuje go w kategorię eseju, a tym samym stawia obok wyróżnionych powieści, poezji i przekładu na język polski. Wystarczy wspomnieć ostatniego laureata Michała Książka, nagrodzonego za „Drogę 816” i nominowanych z lat poprzednich: Filipa Springera czy Jacka Hugo-Badera. – Dlatego właśnie warsztaty krytycznego pisania w internecie w tym roku będą się koncentrować na tym, jak pisać o reportażu jako o literaturze, tekście artystycznym, a nie tylko opowiadającym o konkretnych zdarzeniach. Nie ma w Polsce dzisiaj rzetelnej krytyki literackiej reportażu – spróbujmy więc zmierzyć się z tym tematem. Celem dwudniowych warsztatów będzie wypracowanie praktyki jakościowej prezentacji krytyki tekstów non-fiction w internecie. 

Podczas zajęć praktycznych Paulina Małochleb (krytyczka literacka, autorka bloga "Książki na ostro") oraz Marcin Wilk (dziennikarz, autor bloga "Wyliczanka") zwracać będą uwagę na literacką i szeroko pojętą estetyczną stronę niewinnego, jakby się wydawało, przedsięwzięcia, jakim jest publikacja tekstu krytycznego w Internecie. Prowadzący przypomną najważniejsze elementy dobrze napisanej i zaprezentowanej recenzji/wywiadu/rekomendacji, a jako materiał posłużą wybrane reportaże z klasyki (i nie tylko) gatunku. Będziemy zastanawiać się, jak wskazywać teksty najlepsze, nagradzane – ale tak, by nie była to promocja, a rzetelny tekst krytyczny. Zobaczymy także, jak „robi się” tekst ostry, krytyczny, wskazujący słabe strony reportażu, opierający się jednak na czymś innym niż negatywne emocje krytyka/recenzenta. Finałem zajęć będzie prezentacja, ocena i dyskusja nad przygotowanymi podczas zajęć materiałami.

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 20 sierpnia 2017. Uczestników przyjmować będziemy na podstawie wpisów na blogu (lub innym medium w sieci, gdzie prezentujecie swoje recenzje) lub na podstawie próbki tekstu krytycznego. Zgłoszenia należy przesyłać bezpośrednio na adres: paulinamalochleb@gmail.com lub marcyn.wilk@gmil.com. W mailu prosimy podać linka lub przesłać tekst w załączniku.

Serdecznie zapraszamy i cieszymy się na spotkanie z Wami!
Paulina Małochleb i Marcin Wilk

KIEDY?

1-2 września (piątek – sobota) 

Piątek:
Cz. 1: zajęcia warsztatowe z Pauliną Małochleb: od godz. 10 do 12.15 (z przerwą od 11 do 11.15)
Cz. 2: zajęcia warsztatowe z Marcinem Wilkiem: od godz. 13 do 15.15 (z przerwą od 14 do 14.15)

Po piątkowych zajęciach każdy z uczestników będzie zobowiązany przesłać emailem wynik swojej pracy do soboty do godz. 10

Sobota:
Prezentacja prac + podsumowanie i dyskusja z udziałem prowadzących: od 13 do 15.15 (z przerwą od 14 do 14.15)

CO CZYTAĆ?

W czasie warsztatów będziemy jako przykładów używać wyłącznie tekstów reporterskich i obracać się w kręgu poniższych publikacji. Znajomość wszystkich nie jest obowiązkowa, należy wybrać maksymalnie 2-3 książki (będą one potrzebne do opracowania własnego tekstu w czasie warsztatów). Poniższa lista zawiera wyłącznie teksty najnowsze, nie ma na niej mistrzów polskiego reportażu – do nich jednak także będziemy sięgać. 

Kamil Bałuk, Wszystkie dzieci Louisa, Warszawa 2017.
Wolfgang Bauer, Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki, Wołowiec 2017.
Katarzyna Boni, Ganbare. Warsztaty umierania, Warszawa 2016.
Truman Capote, Z zimną krwią, Warszawa 2013.
Małgorzata Grzebałkowska, 1945. Wojna i pokój, Warszawa 2015 – dowolny rozdział.
Michael Herr, Depesze, Kraków 2016
Hanna Krall, Portret rodziny Z. we wnętrzu (w:) tejże, Sześć odcieni bieli, Warszawa 2014.
Michał Książek, Droga 816,  Fundacja Sąsiedzi 2015.
Cezary Łazarewicz, Żeby nie było śladów, Wołowiec 2016.  
Włodzimierz Nowak, Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda, Wołowiec 2016.
Martin Pollack, Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji, Wołowiec 2011.
Małgorzata Szejnert, Mitra pod kapeluszem. Życie książąt oraz hrabiów w PRL (w:) 100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku, t. 2 1966-2000, pod red. M. Szczygła, Wołowiec 2014.
Katarzyna Tubylewicz, Moraliści, Warszawa 2017 – dowolne fragmenty