Przed nami szczególna premiera tegorocznej edycji – książka „Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku”, która została przygotowana z okazji 15-lecia Nagrody Literackiej GDYNIA. Jest to pierwsza próba podsumowania tego, co w literaturze polskiej ostatnich dwóch dekad było najważniejsze. Zapraszamy w sobotę, 29 sierpnia, o godzinie 19.00, Plac Grunwaldzki – Muszla Gdynia.
Streaming: Plac Grunwaldzki; FB NLG; YT Gdynia Kulturalna

„Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku”
Udział wezmą: Agata Bielik-Robson, Jerzy Jarniewicz, Eliza Kącka, Tomasz Swoboda.
Prowadzą: Maciej Jakubowiak i Szymon Kloska

Prognoza niepogody to książka podsumowująca piętnaście lat Nagrody Literackiej Gdynia, a jednocześnie ukazująca kondycję literatury polskiej w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku. Wśród autorów znaleźli się członkowie kapituły oraz zaproszeni pisarze i literaturoznawcy, którzy gdyńską perspektywę poszerzają o własne przemyślenia. W końcu Nagroda Literacka Gdynia jest nie tylko przyznawanym co roku wyróżnieniem, ale także platformą żywej dyskusji o literaturze.

W tej przekrojowej antologii tekstów poświęconych poezji, prozie, eseistyce oraz sztuce przekładu autorzy mierzą się z tematami, które wydają się dziś szczególnie ważne, i podejmują twórczy dialog z literaturą ostatnich lat. Czytelnicy znajdą tutaj odważne propozycje interpretacyjne, próby podsumowań, a przede wszystkim szerokie spojrzenie na problemy literatury najnowszej.

Autorzy i autorki: Agata Bielik-Robson, Olga Drenda, Julia Fiedorczuk, Magda Heydel, Jerzy Jarniewicz, Anna Kałuża, Eliza Kącka, Marta Koronkiewicz, Ryszard Koziołek, Zofia Król, Paweł Mościcki, Aleksander Nawarecki, Monika Ochędowska, Magdalena Pytlak, Tomasz Swoboda, Piotr Śliwiński.

Wydawnictwo Czarne. Partnerem wydania jest miasto Gdynia i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni w ramach organizacji Nagrody Literackiej Gdynia 2020. Partnerem merytorycznym książki jest Dwutygodnik.